بيوگرافي نوازندگان برتر
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
بيوگرافي نوازندگان برتر - سازدهني کلاسيک
آرتور بنجامین

آیا سازدهنی را می شناسید؟ دیدگاه ما ایرانیان نسبت به این ساز چگونه است؟ یک اسباب بازی برای دوران کودکی؟ یا شاید هم سازی همیشه در جیب گاوچران ها؟
در سلسله مقالات کنسرتوهای سازدهنی سعی ما بر آن خواهد بود که در مورد این ساز و نقش آن در موسیقی کلاسیک بیشتر صحبت شود تا بدانیم که این ساز تا چه حدی عجیب و توصیف ناپذیر است!


بيوگرافي نوازندگان برتر - سازدهني کلاسيک
فرانتس اشمل

نام فرانتس اشمل Franz Chmel به منزله انقلابی در نوازندگی سازدهنی است و هنرش متعلق به آن دسته از نوازندگان است که اجرای موسیقی کلاسیک با این ساز را باور داشته و دارند. او با شکستن متدهای قراردادی، تکنیک بدیعی خلق کرد و امکان نواختن مشکل ترین قطعاتی را که حتی غیرممکن به نظر می رسید، فراهم نمود. چیره دستی او در نواختن این ساز به استعداد ذاتی اش برنمی گردد، بلکه نتیجه سالها سخت کوشی، ممارست و تجربه اوست.


بيوگرافي نوازندگان برتر - سازدهني كانتري
چارلی مک کوی

چارلز "چارلی" ری مک کوی (Charles "Charlie" Ray McCoy) معروف به چارلی مک کوی (Charlie McCoy) از هنرمندان محبوب و پرآوازه موسیقی کانتری است که با مهارت خاصی که در نواختن سازدهنی دیاتونیک دارد ، به عنوان پایه گذار سبک جدیدی از نوازندگی سازدهنی در موسیقی کانتری شناخته شده است.


بيوگرافي نوازندگان برتر - سازدهني کلاسيک
Jerry Adler & James Stewart.jpg

جری ادلر (Jerry Adler) نوازنده چیره دست هارمونیکا که صدای ناب و رسای سازش را در فیلم هایی مانند شین (Shane) ، ماجرای نیمروز (High Noon) و مری پاپینز (Mary Poppins) می توان شنید و در عین حال همیشه در سایه شهرت برادر بزرگ ترش لری ادلر (Larry Adler) به سر می برد ، در تاریخ 13 مارس 2010 (مصادف با 22 اسفند 1388) در شهر Ellenton ایالت فلوریدا درگذشت . وی در زمان مرگ 91 سال سن داشت و در Sarasota زندگی می کرد . علت مرگ بنا بر گفته پسرش مایکل ، سرطان پروستات بوده است .