مجله اینترنتی سازدهنی
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
مراقبت و نگهداري از سازدهني
مراقبت و نگهداري از سازدهني


نگهداري سازدهني، كار ساده‌اي‌ست كه احتمالاً هر شخصي خودش اين كار را به‌درستي انجام مي‌دهد.

هر موقع كه كارتان با ساز تمام شد، آنرا در جعبه‌اش قرار دهيد. در موقعي كه مي‌خواهيد آنرا در جيبتان به اطراف حمل كنيد نيز آن را در جعبه قرار دهيد. گرد و غبار، يكي از بزرگترين دشمنان سازدهني‌ است. اگر شما ساز را تميز نگهداريد، ساز صداي بهتر و عمر طولاني‌تر خواهد داشت.

هرگز پس از خوردن غذا، قبل از اينكه دهانتان را بشوييد، به سراغ سازدهني نرويد. با اين كار، مطمئناً سازتان را نابود خواهيد كرد. گفته مي‌شود موقعي كه هوا را به درون مي‌كشيد هيچ خطري براي مسدود شدنِ راه زبانه‌ها وجود ندارد؛ اگر تصميم داريد با ساز دهانتان را شستشو دهيد، ما ساز را به خودتان واگذار مي‌كنيم.

پس از اتمام تمرين، با پشت دست، چند ضربه‌ي آهسته به ساز بزنيد. بهتر است به دهانه‌ي سازدهني يعني حالتي كه سوراخ‌ها در جلو و صفحه زبانه‌ها در عقب مي‌باشد، ضربه بزنيد. پيشنهاد ما اين است كه به هر دو لبه‌ي ساز چند ضربه آرام بزنيد، چون اگر شي در داخل آن گير كرده باشد، با اين كار شانس بهتري براي بيرون آوردن آن داريد. اگر جسمي به سختي درون ساز گير كرده بود نگران نشويد، چند ضربه‌ي محكم با پشت دست به ساز بزنيد؛ با اين عمل آسيبي به ساز نمي‌رسد.

جز اين چند مورد، انجام هيچ كار ويژه‌ي ديگري نياز نيست. سازدهني ساز ساده‌اي‌ست و تنها به چيز كوچكي نياز دارد: عاشق آن باشيد، آن را بنوازيد و تا آنجا كه مي‌توانيد در آن چيره شويد، مثل این نوازنده که با نبوغ خود آهنگ مشهور Autumn Leaves را با سازدهنی دیاتونیک سی بمل به زیبایی اجرا می کند: