مجله اینترنتی سازدهنی
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
ريز شدن در سازدهني
باب دیلان در حال غوطه ور کردن ساز خود در لیوان


يك سنّت قديمي وجود دارد كه مي‌گويد اوّلين كاري كه بايد براي يك سازدهني نو انجام داد، غوطه‌وركردن آن در يك ليوان از مايع، به مدت ده تا بيست دقيقه است. مايعهاي پيشنهادي متنوّع‌اند؛ از آب معمولي گرفته تا آبجو، ويسكي و ودكا. اين اعتقاد هارپيست‌هاي قديمي كه مي‌گويند: مايع در بدنه‌ي چوبي نفوذ كرده و باعث كم شدن منفذه‌ي بين بدنه و صفحه‌ي زبانه‌ها مي‌شود، كاملاً صحيح است.

در واقع نتيجه‌ي اين عمل به اين صورت است كه مي‌تواند صداي هارپ را تا حدود 100% افزايش دهد؛ ولي در طول استفاده متمادي، عمر مفيد ساز را 100% كوتاه كرده و مي‌تواند آنرا به يك سلاح كشنده تبديل نمايد؛ حدّاقل از آن پس بايد دلواپس زبان و لبهايتان باشيد. چوب پس از مـدّتي منقبـض شده و به عقب‌تر از سايـز اوّليّه‌ي خود بر مـي‌گردد كـه اين جمع شدن، باعث به وجود آمدن يك درز كوچـك بين بدنـه و صفحـه‌ي زبانه‌ها مي‌شود كه اين درز به اندازه‌ي كافي براي گرفتن تكّه‌اي از گوشت لب شما بزرگ مي‌باشد: اوه !

پيشنهاد ما اين است كه زمان كافي براي دميدن در ساز بگذاريد. نتيجه‌ي اين عمل كمي ديرتر از شستشو در آبجو نمايان خواهد شد؛ ولي در نهايت، هارپ شما صداي قوي‌تري داشته و ديرتر از بين مي‌رود و همچنين ديگر نيازي به چسب زخم زدن به لبها نخواهد بود.

اجزای سازدهنی

در چند روز اوّل به آرامي در ساز بدميد. شما متوجّه خواهيد شد كه تعدادي از نتهاي بالايي، صداي خوبي ندارند؛ اشتباه نكنيد! با تمام قدرت در ساز فوت نكنيد. بلكه به تدريج ميزان فشار هوا را افزايش دهيد؛ پس از چندين ساعت دميدن در ساز مي‌بايست تمام نتها صداي خوبي داشته باشند.