مجله اینترنتی سازدهنی
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
آموزش سازدهنی در اینترنت : سطح متوسطه
harmonica and www

وب سایت هایی که در قسمت اول این مقاله معرفی کردیم برای آشنایی با سازدهنی ، آموزش های مقدماتی و یاد گرفتن آهنگ های ساده مفید هستند . در قسمت دوم قصد داریم شما را با وب سایت هایی آشنا کنیم که محتوای آموزشی آنها در سطح پیشرفته تری است و اطلاعات با ارزشی را در مورد جنبه های مختلف سازدهنی (از تاریخچه و ساختمان سازدهنی گرفته تا تکنیک ها و آهنگ های پیچیده تر) به علاقه مندان سازدهنی ارائه می کنند . وب سایت هایی که حاوی تبلچر هایی برای نوازندگان سطح متوسط باشند نیز در این قسمت معرفی می شوند .

وب سایت شخصی Pat Missin


این وب سایت متعلق به آقای پت میسین (Pat Missin) می باشد که یکی از بزرگترین کارشناسان سازدهنی در جهان است . Pat Missin تقریبا در تمام زمینه های مرتبط با سازدهنی فعالیت دارد : نوازندگی ، تدریس ، پژوهش ، تالیف ، طراحی و تعمیر سازدهنی و ... .
در وب سایت وی می توانید مطالب فوق العاده جالب و دست اولی در مورد تاریخچه سازدهنی پیدا کنید که حاصل سالها پژوهش Pat Missin بر روی منابع مختلف بوده است . همچنین می توانید اطلاعات کاربردی مفیدی در مورد مدل های مختلف سازدهنی همراه با بررسی های کارشناسانه انجام گرفته بر روی آنها به دست آورید . برخی مقالاتی که Pat Missin در سالهای قبل برای مجلات موسیقی مختلف نوشته است نیزاز طریق این سایت منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است . بخش مفید دیگری هم در این سایت وجود دارد که به بررسی سوالات رایج در مورد سازدهنی و پاسخ های کارشناسی شده به آنها اختصاص دارد . برای مشاهده این سوال و جواب ها به لینک زیر مراجعه کنید :
مطالعه مطالب این وب سایت به کلیه علاقه مندان جدی تر سازدهنی توصیه می شود .

وب سایت شخصی Franz Chmel

فرانتس اشمل (Franz Chmel) از نوازندگان برجسته سازدهنی کروماتیک در حوزه موسیقی کلاسیک به شمار می رود . در وب سایت شخصی فرانتس اشمل علاوه بر آشنا شدن با بیوگرافی و آثار وی می توانید مطالب آموزشی بسیار مفیدی درباره تکنیک های مختلف نوازندگی ، نحوه نگهداری و تعمیر سازدهنی و همچنین مقایسه مدل های مختلف سازدهنی کروماتیک پیدا کنید . بخشی از این مطالب آموزشی را که به زبان فارسی ترجمه شده (به خصوص گزارش مختصری از یک مستر کلاس برگزار شده توسط فرانتس اشمل) می توانید در وب سایت ایران هارمونیکا مطالعه نمایید :
- قسمت اول
- قسمت دوم
- قسمت سوم

وب سایت شخصی Howard Levy

این وب سایت متعلق به هاوارد لیوی (Howard Levy) از بزرگ ترین نوازندگان سازدهنی دیاتونیک جهان است . هاوارد لیوی از اواخر دهه 1980 تکنیک Overbending را درنواختن آثار خود به کار گرفت و با لحاظ کردن این تکنیک در سبک نوازندگی پیچیده خود توانست تحولی بی سابقه در هنر نوازندگی سازدهنی ایجاد نماید . او نخستین نوازنده ای بود که تکنیک های Overblow و Overdraw را با این درجه از مهارت و گستردگی به دیگران نمایش داد و در حقیقت پایه گذار رویکردی نوین در نواختن سازدهنی دیاتونیک شد . قطعا خواندن مطلبی آموزشی در باره ماهیت و چگونگی اجرای این تکنیک ها که توسط خود هاوارد لیوی نوشته شده باشد برای علاقه مندان سازدهنی بسیار مفید خواهد بود . برای مطالعه مقاله ای که وی در مورد تکنیک Overbending نوشته است ، می توانید به این صفحه از وب سایت وی مراجعه کنید :

در ضمن در این وب سایت می توانید با زندگینامه هاوارد لیوی و آثارش آشنا شوید و بخش هایی از آهنگ هایش را گوش دهید . از دیگر قسمت های جالب این وب سایت قسمت Harp Shop است که در آن هاوارد لیوی نوع سازدهنی ها ، میکروفون ها ، افکت ها و سایر تجهیزات به کار رفته در ضبط آلبوم هایش را نام برده و در مورد هر یک از آهنگ هایش گام یا کلید (Key) سازدهنی مربوطه را مشخص کرده است :


وب سایت شخصی Richard Hunter

این وب سایت متعلق به ریچارد هانتر از نوازندگان صاحب سبک سازدهنی است که می توانید با مراجعه به این صفحه و داونلود برخی از آثارش با سبک نوازندگی وی آشنا شوید . آهنگ هایی که وی به روش الکتریک و با استفاده از انواع مختلف افکت های صوتی ضبط کرده است قطعاتی بسیار شنیدنی هستند .

گذشته از این ، بخشی از وب سایت به مطالب آموزشی برای نوازندگان سطح مبتدی یا مقدماتی اختصاص یافته که با مراجعه به این صفحه می توانید آنها را مطالعه کنید .

اما جالب ترین بخش این وب سایت مصاحبه هایی است که توسط ریچارد هانتر با نوازندگان بزرگ سازدهنی مانند Robert Bonfiglio ، Brendan Power ، Carlos del Junco ، Mike Stevens و ..... انجام شده و از آنها در مورد آلبوم های مورد علاقه شان و همچنین نوع سازدهنی و سایر تجهیزات مورد استفاده آنها سوال شده است . خواندن این مصاحبه ها می تواند برای علاقه مندان جدی سازدهنی بسیار جذاب و مفید باشد .


وب سایت Harp Surgery

این وب سایت توسط نوازنده ای به نام Wanderin' Wilf و با هدف آموزش درباره سازدهنی دیاتونیک راه اندازی شده است . نویسنده این سایت مطالب مفیدی برای آموزش اصول مقدماتی نوازندگی سازدهنی و تاریخچه آن تدارک دیده و سپس به ذکر مطالبی در مورد تکنیک هایی مانند Shake یا Roll ، Bending ، Vibrato ، Wah-Wah ، Tongue Block و افکت های مرتبط با آن پرداخته است . یک ویژگی جالب این مطالب آن است که در مورد برخی تکنیک ها به نمونه های عملی آن که در آثار نوازندگان بزرگ می توان شنید اشاره شده است .

اما جالب ترین بخش این وب سایت به آموزش چند آهنگ معروف برای سازدهنی دیاتونیک بر می گردد که در آنها نویسنده با سیستم Tablature و با کمک گرفتن از فایل های ویدیویی قابل مشاهده در سایت های اینترنتی به تشریح چگونگی نواختن این آهنگ ها پرداخته است . برخی آهنگ هایی که در این سایت می توانید یاد بگیرید عبارتند از: Orange Blossom Special با اجرای Charlie McCoy و آهنگ Whammer Jammer از آثار گروه J. Geils Band و Walter's Boogie با اجرای Big Walter Horton . به عنوان مثال برای مشاهده تبلچر مربوط به آهنگ Orange Blossom Special می توانید به این صفحه مراجعه نمایید :

وب سایت Celtic Guitar Music

این وب سایت متعلق به نوازنده و مدرس سازدهنی با نام Glenn Weiser است که در نواختن گیتار هم تبحر دارد . با مشاهده وب سایت Glenn Weiser می توانید با زندگینامه و آثار وی آشنا شوید اما جالب ترین قسمت آن نت ها و تبلچر هایی است که در سه سبک مختلف Blues ، Irish و Bluegrass ارائه شده اند .

همچنین در این وب سایت مقاله بسیار خوبی در مورد سازدهنی ایرلندی (Irish Harmonica) منتشر شده است که توسط Rick Epping (نوازنده سرشناس سازدهنی در سبک ایرلندی) نوشته شده و حاوی اطلاعات مفیدی در مورد این سبک می باشد :

ترجمه فارسی این مقاله قبلا در وب سایت ایران هارمونیکا منتشر شده است .

در بخش مربوط به موسیقی ایرلندی چند آهنگ شاخص این سبک را که برای سازدهنی تنظیم شده پیدا می کنید :

و در قسمت موسیقی بلوگرس هم می توانید از آهنگ Goin' Down The Road Feeling Bad که برای سازدهنی تنظیم شده لذت ببرید :

در بخش مربوط به آهنگ های بلوز می توانید بخش هایی از آهنگ های نوازندگانی چون Big Walter و Sonny Boy Williamson II و Sonny Terry و همچنین نت و تبلچر کامل آهنگ Juke را (از آثار معروف Little Walter ) پیدا کنید (آهنگ Juke را می توانید با مراجعه به این صفحه دریافت کنید و گوش دهید) . برای مشاهده تبلچر آهنگ Juke به این صفحه مراجعه نمایید :

بخش دیگری هم در این سایت وجود دارد که در آن می توانید برخی از آهنگ های اجرا شده توسط Glenn Weiser را داونلود کرده و گوش دهید :


وب سایت Harmonica Sessiosns

این وب سایت توسط انتشارات Mel Bay (پر کارترین ناشر بین المللی کتاب های آموزش موسیقی) اداره می شود و ارائه کننده پیشرفته ترین مطالب آموزشی در مورد سازدهنی (بویژه در سبک بلوز) در شبکه اینترنت است . در حال حاضر این مجله اینترنتی هر دو ماه یکبار (در ماه های زوج سال میلادی) منتشر می شود و 4 نویسنده ثابت دارد : David Barrett که در مورد سازدهنی دیاتونیک و سبک بلوز می نویسد ، Winslow Yerxa که راجع به سازدهنی کروماتیک و هکچنین کاربرد آن در سبک بلوز می نویسد ، Kinya Pollard که مطالب جالبی در باره جنبه های فنی و ساختمانی سازدهنی ارائه می کند و Fritz Hasenpusch که هر بار در مورد انواع میکروفون ها صحبت می کند . نویسندگان همگی از افراد حرفه ای و شناخته شده در آموزش سازدهنی هستند و مطالب آنها علاوه بر قابل اطمینان بودن و موثق بودن در سطح پیشرفته ای عرضه می شود .

در شماره های قدیمی تر این مجله اینترنتی ویژگی فوق العاده دیگری هم به چشم می خورد : مصاحبه های دست اولی که با نوازندگان مطرحی چون Andy Just ، Dennis Gruenling ، Gary Primich ، Mark Hummel ، Tom Ball و دیگر بزرگان انجام شده است . خواندن این مصاحبه ها علاوه بر آشنایی با نحوه آموزش و پیشرفت نوازندگان بزرگ ، از نظر توصیه هایی که این نوازندگان بزرگ به علاقه مندان سازدهنی کرده اند بسیار مفید است و قطعا در ارتقای سطح آموزشی نوازندگانی که در سطح متوسط هستند موثر خواهد بود .
برگردان فارسی یکی از این مصاحبه ها (مصاحبه با دنیس گروئنلینگ) قبلا در وب سایت ایران هارمونیکا منتشر شده است .

وب سایت های هارمونیکا مستر کلاس و بلوز هارمونیکا


وب سایت هارمونیکا مستر کلاس به معرفی آاثار منتشر شده توسط David Barrett اختصاص دارد که تا کنون بیش از 60 کتاب آموزشی مختلف در مورد سازدهنی بلوز منتشر کرده است . کتاب های آموزشی منتشر شده توسط وی برای سبک بلوز در چند سری جداگانه عرضه شده اند که عبارتند از :
Harmonica Masterclass Lesson Series
School of The Blues Lesson Series
Gig Saver Series

برای شروع بهتر است به سراغ کتاب های سری Harmonica Masterclass بروید که به صورت طبقه بندی شده برای سطوح مختلف نوازندگی تنظیم شده و لیست کامل آنها را می توانید با مراجعه به این صفحه مشاهده نمایید .

همچنین دو آلبوم سازدهنی بلوز به نام های Serious Fun و We Are The Blues توسط دیوید برت منتشر شده که جنبه آموزشی نیز دارند و همراه با نت نویسی و تبلچر قابل تهیه هستند . یکی از آهنگ های آلبوم Serious Fun با نام Lick Train به همراه تبلچر کامل آن با مراجعه به این صفحه قابل دریافت است .

بخش دیگری از این سایت که می تواند مورد توجه علاقه مندان به سازدهنی بلوز قرار گیرد ، بخشی است که به نام Artist Song Listing که در آن ضمن معرفی آلبوم های برگزیده از نوازندگان مطرح سازدهنی بلوز به گام هر آهنگ و نوع سازدهنی مورد استفاده در آن نیز اشاره شده است . مثلا فرض کنید که می خواهید بدانید Paul Butterfield آهنگ Walking Blues را با چه نوع سازدهنی اجرا کرده است . با مراجعه به این صفحه متوجه می شوید که این آهنگ با سازدهنی دیاتونیک گام D و در پوزیشن دوم اجرا شده است .

دیوید برت به تازگی سایت آموزشی دیگری نیز به نام BluesHarmonica.com به راه انداخته که سعی می کند از طریق آن روش های آموزشی قبلی را در ترکیب با آموزش تصویری مبتنی بر فایل های ویدیویی (و البته اینترنت پر سرعت به مقدار لازم!) به علاقه مندان سازدهنی عرضه نماید . در این وب سایت هم دو نمونه آموزشی همراه با تبلچر به صورت رایگان قابل دریافت است : یک نمونه به تکنیک Bending اختصاص دارد و دیگری در مورد روش Tongue Block است .

بخش دیگری از این وب سایت که جنبه آموزشی دارد تالار گفتگوی آن است . در این بخش David Barrett به همراه Winslow Yerxa (که هر دو از مدرسان بزرگ و شناخته شده سازدهنی هستند) در کنار نوازندگان بزرگی مانند Mark Hummel و Gary Smith و همچنین تکنیسین های سازدهنی مانند Kinya Pollard حضور دارند و به سوالات اعضای وب سایت پاسخ می دهند . با این که امکان طرح سوال برای افرادی که عضو سایت نباشند امکان ندارد ، اما خوشبختانه در حال حاضر امکان خواندن پرسش و پاسخ ها برای همگان به شکل رایگان فراهم شده است (این وضعیت ممکن است در آینده تغییر نماید!) .

تالار گفتگوی Harp-L

تالار گفتگوی Harp-L که در سال 1992 تاسیس شده است ، قدیمی ترین مرکز تجمع آنلاین برای علاقه مندان سازدهنی به شمار می رود . تا کنون نوازندگان بسیاری از سراسر دنیا در این تالار گفتگو (Forum) شرکت کرده اند و دانش و تجربه خود را در مورد جنبه های گوناگون نوازندگی سازدهنی با یکدیگر به اشتراک گذاشته اند . طیف بسیار وسیعی از علاقه مندان سازدهنی در مباحث این تالار گفتگو شرکت دارند : از نوازندگان مبتدی گرفته تا نوازندگان حرفه ای و برخی اوقات هم شاهد شکل گرفتن بحث های داغی بین نوازندگان بزرگ در این تالار گفتگو بوده ایم ، مانند بحث های جالبی که در سال 1996 در مورد نحوه نواختن آهنگ Juke (از آثار Little Walter ) بین اعضای آن در گرفت و نوازندگان بزرگی مانند Kim Wilson و Jerry Portnoy در مورد آن به اظهار نظر پرداختند . هنوز هم گاهی نوازندگان و مدرسان بزرگی مانند Richard Hunter ، Jason Ricci ، Winslow Yerxa و ... در گفتگو های این تالار شرکت می کنند . خوشبختانه کلیه مباحث مطرح شده در سال های قبل در این وب سایت به صورت بایگانی شده در اختیار علاقه مندان سازدهنی قرار گرفته و با مراجعه به این صفحه قابل استفاده است .

تالار گفتگوی HarpTalk

این تالار گفتگو توسط وب سایت Coast to Coast Music پشتیبانی می شود و با داشتن نزدیک به 2500 عضو یکی از فعال ترین گروه های خبری مربوط به سازدهنی می باشد و از سال 1998 تا کنون به فعالیت پیوسته خود ادامه داده است . استفاده از این تالار گفتگو با داستن یک اکانت در سایت یاهو به صورت رایگان برای همگان امکان پذیر می باشد .

تالار گفتگوی SlideMeister

این تالار گفتگو که توسط نوازنده ای به نام A.J. Fedor تاسیس و اداره می شود به طرح مباحث مرتبط با سازدهنی کروماتیک اختصاص دارد . این تالار گفتگو هم در ابتدا مانند HarpTalk به شکل یک گروه حبری در سایت یاهو فعالیت می کرد اما چند سالی است که یه شکل یک وب سایت و تالار گفتگوی مجزا درآمده است . یکی از قوانین بامزه این تالار گفتگو این است که کاربران اجازه صحبت کردن در مورد سازدهنی دیاتونیک را ندارند و مباحث مطرح شده باید صرفا به سازدهنی کروماتیک مربوط باشند . مباحث مربوط به سازدهنی دیاتونیک در بخش دیگری از این سایت به نام BanterMeister قابل طرح می باشند . برای اطلاع بیشتر در مورد نحوه عضویت و فعالیت در این تالار گفتگو می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :


وب سایت All Music Guide

برای رسیدن به یک سطح بالا در نوازندگی سازدهنی باید آثار ضبط شده توسط نوازندگان بزرگ را به دقت گوش داد و با آنها تمرین کرد . به همین خاطر وجود یک منبع جامع و معتبرکه بتواند شما را در یافتن آلبوم ها و آهنگ های معروف هر سبک موسیقی یاری دهد ضروری است . وب سایت All Music Guide جامع ترین و کامل ترین مرجع اینترنتی در زمینه اطلاعات دیسکوگرافیک مرتبط با آهنگ ها و آلبوم های موسیقی در سبک های مختلف است که به کمک آن می توانید به نام و تصویر روی جلد آلبوم های مختلف ، فهرست آهنگ های هر آلبوم ، نام نوازندگان و سایر عوامل اجرایی دخیل در تولید آلبوم ، سال انتشار آلبوم و شرکت تهیه کننده آن دسترسی پیدا کنید . ضمن این که در بسیاری از موارد امکان گوش دادن به بخشی از هر آهنگ (به صورت آنلاین) و خرید اینترنتی آنها میسر است . اکثر آلبوم ها توسط منتقدان موسیقی درجه بندی شده اند و در مورد آلبوم ها یی که اهمیت بیشتری در پرونده کاری هر هنرمند دارند یک نقد و بررسی اجمالی (و البته گاهی مفصل!) ارائه شده است . داده های اطلاعاتی موجود در این وب سایت از اعتبار خاصی برخوردارند و برای تهیه نقد های موسیقی از منتقدان شناخته شده و حرفه ای استفاده شده است .

قابلیت جستجوی این سایت فوق العاده است و به کمک آن می توانید بدانید که یک آهنگ خاص را در چه آلبوم هایی می توانید پیدا کنید . مثلا همان طور که در پی نوشت های مقاله سازدهنی بلوز (Blues Harp) – قسمت اول ذکر شد ، برای اطلاع یافتن از آلبوم هایی که دربرگیرنده آثار Palmer McAbee باشند می توانید به این صفحه مراجعه نمایید :

و همچنین می توانید به دنبال اطلاعاتی در مورد یک آهنگ خاص بگردید . مثلا با جستجو در مورد آهنگ McAbee’s Railroad Piece متوجه می شوید که این آهنگ را در چه آلبوم هایی می توان پیدا کرد و به آن گوش داد .

به عنوان جمع بندی نهایی باید گفت که آموزش سازدهنی در سالهای اخیر به لطف پیشرفت های به دست آمده در حوزه فناوری اطلاعات از آن حالت مهجور و دور از دسترسی که داشت خارج شده است . بسیاری از جنبه های مربوط به نوازندگی سازدهنی تا همین دهه های اخیر وضعیتی مبهم و اسرار آمیز داشت اما در حال حاضر علاقه مندان سازدهنی می توانند تنها با استفاده از منابع معتبر موجود در شبکه اینترنت میزان دانسته ها و مهارت های خود را تا حد قابل توجهی بالا ببرند و در صورت داشتن تمرین و پشتکار کافی قادرند سطح نوازندگی خود را به سطحی مطلوب ارتقا بخشند .

تهیه مطالب : دلتا فریک – اردیبهشت 1390

سایر مطالب مرتبط :

آموزش سازدهنی در اینترنت : سطح مقدماتی

راهنمای عملی خرید و آموزش سازدهنی (برای نوازندگان مبتدی)