آخرین خبرها
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
مصاحبه رادیویی Sugar Blue و آلبوم جدیدش
Threshold

شوگر بلو (Sugar Blue) از نوازندگان شاخص ، صاحب سبک و محبوب سازدهنی بلوز است که سابقه همکاری با بزرگانی چون B.B. King ، Willie Dixon و گروه The Rolling Stones و همچنین افتخار کسب جایزه معتبر Grammy را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است . آخرین آلبوم وی با نام Threshold در اوایل سال 2010 توسط شرکت Beeble Music Group منتشر شد و مورد استقبال علاقه مندان سازدهنی قرار گرفت . در مصاحبه ای که توسط ایستگاه رادیویی Full-Time Blues با وی انجام شده ، وی در مورد علاقه اش به سازدهنی و موسیقی بلوز و همچنین به ساخت آلبوم جدیدش اشاره می کند . آلبوم جدید شامل 11 آهنگ و یک مصاحبه صوتی 20 دقیقه ای است که با یک روزنامه نگار خارجی انجام شده و اطلاعات خوبی در مورد شخصیت هنری شوگر بلو در اختیار شنونده قرار می دهد .

اکثر آهنگ های این آلبوم ساخته خود شوگر بلو و گروهش هستند و تنها دو آهنگ بازنوازی (Cover) شده در آن وجود دارد : یکی آهنگ Messin’ With The Kid (از آثار معروف Junior Wells ) و دیگری آهنگ Trouble (از آثار Leiber & Stoller آهنگسازان مشهور آمریکایی) که قبلا توسط Elvis Presley اجرا شده بود . در بین آهنگ های اوریجینال آلبوم می توان به آهنگ Cotton Tree اشاره کرد که شوگر بلو آن را به نوازنده مورد علاقه اش James Cotton تقدیم کرده است . البته این آهنگ با صدای گیتاری که یادآور آثار George Benson است ، در حال و هوای موسیقی جز اجرا شده و شباهتی به سبک نوازندگی James Cotton ندارد ! آهنگ شاخص دیگر آهنگ Ramblin’ است که به صورت بی کلام اجرا شده و دربرگیرنده یک دوئت زیبا و خلاقانه سازدهنی است که تماما به وسیله خود شوگر بلو اجرا شده است .

ترانه های این آلبوم همگام با مضامین اجتماعی و تحولات سیاسی روز سروده شده اند . آهنگ Noel News به یاد مردم رنج کشیده ایالت New Orleans و مصائبی که به دنبال طوفان کاترینا برای آنها پیش آمد و عواقبش تا امروز نیز دامنگیر آنها بوده ساخته شده است . همچنین آهنگ Stop The War در اعتراض به جنگ بی دلیلی که توسط آمریکا در افغانستان به راه افتاده ساخته و ضبط شده است . ترجیع بند این آهنگ که می گوید : Stop the War, Kill No More! بی شک در ذهن شنونده حک خواهد شد . قسمتی از این آهنگ را می توانید در همین مصاحبه گوش دهید .

این مصاحبه در آگوست 2010 در طی حضور شوگر بلو در شهر Owensboro کنتاکی در جریان برگزاری کنسرت هایی که برای تبلیغ آلبوم جدیدش برگزار می شود ضبط شده است و به مدتی محدود بر روی سایت رادیوی Full-Time Blues در دسترس علاقه مندان قرار دارد . از نکات جالبی که در این مصاحبه عنوان می شود اشاره شوگر بلو به استیوی واندر است و این که وی با مشاهده اجرای زنده آهنگ Fingertips در Apollo Theater شهر نیویورک (یکی از معروف ترین تالارهای موسیقی در ایالات متحده) توسط استیوی واندر نوجوان تصمیم گرفته تا نواختن سازدهنی را به شکل جدی تری دنبال نماید .

منابع


دلتا فریک – شهریور 1389