مجله اینترنتی سازدهنی
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
تاريخچه‌اي از سازدهني
تاريخچه‌اي از سازدهني


سازدهني‌ها، همه جا هستـنـد؛ در فيلم‌هايي از جنــگ جهانـي دوم («هي كيد»، «سرجنت» از سربازان بروكلين مي‌گويد: «من نمي‌دونم زنده مي‌مونيم يا نه، با سازدهنيت كمي برام بنواز …») در فيلم‌هايي از جنگ‌هاي داخلي آمريكا («هي پريويت» سردسته‌ي ياغي‌ها مي‌گويد:«من زخم‌هاي زيادي برداشته‌ام آهنگ Dixie را برام بنواز تا با اون بميرم…») در فيلم‌هايي راجع به افسردگي و ماتم («هي كيد»، يكي از خانه به‌دوشان دور آتش كـمپ مي‌گويد…) و به همين ترتيـب شمـا مي‌توانيـد سازدهني‌هـا را دركـارخانـه‌هـاي ماشين‌سازي، در دسته‌ي گانگسترها و در جيب گاوچران‌هاي آوازخوان، پيدا كنيد.

در دنياي بلوز، پاپ، جـاز و راك، صداي سازدهني‌ها به گوش مـي‌رسند كه به وسيله ليتل والتـر(Little Walter)، سوني بـوي ويليامـسون (Sonny (Boy Williamson، بـاب ديلان (Bob Dylan)، استيوواندر(Stevie Wonder)، توتس تليمـانـز (Toots (Thielemans، بروس اسپيرينگستن(Bruce Springsteen) و ماجيـك ديــك (Magic Dick) نواخته مي‌شود. شما مي‌توانيد هر نوع سبكي را با سازدهني اجرا كنيد: از كلاسيك كوارتت (Quartet) گرفته تا كانتري گاوچران‌ها، از آهنـگهـاي احساسي دور آتش كمـپ گرفته تا هيجان راك اند رول (Rock and Roll) ، تا غصّه‌هاي يك بلوزنواز تنها در نيمه شب!

سازدهني يكي از ساده‌ترين و پرطرفدارترين سازهاست. با انتخاب هارپ (Harp) براي يادگيري و نواختن‌ـ‌چرا كه بيشتر نوازندگان حرفه‌اي سازدهني از روي علاقه به آن هارپ مي‌گويند‌-‌ شما به مسيري طولاني از نوازندگاني كه قلبشان را از ميان يك قطعه كوچك حلبي به تراوش در مي‌آورند، مي‏پيونديد.

اگر چه چيني‌هاي باستان نوعي سازدهني با زبانه‌هاي چوبي داشته‌اند و موتسارت قطعه‏اي براي سازدهني شيشه‏اي (يك ساز كاملاً متفاوت متشكّل از يك سِري قطعه شيشه‌هاي كوك شده) نوشت، سازدهني دياتونيكي (Diatonic) كه ما هم‌اكنون مي‏شناسيم، در اوائل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده است. اين ساز به‌وسيله‌ي موج مهاجرين ترك‌كننده‌ي آلمان، به ايالات متّحده و بريتانياي كبير برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته مي‌شده است.

با هم به یک آهنگ زیبای سازدهنی دیاتونیک از چارلی مک کوی گوش میدهیم:سازدهني كروماتيك (Chromatic) ، در سال 1918 اختراع شد و از آنجايي كه شامل هر دوازده نيم‌پرده‌ي گام كروماتيـك مي‌باشد، به شما اجازه مي‌دهد كه آهنـگ كاملتـري را بنوازيد؛ مانند قطعه‌هاي جاز و كلاسيك؛ و همچنين براي نوازندگي تا حدود زيادي كاملتر است.

Super Chromonica 270/48 Gold> این آهنگ نیز آهنگی از توتس تلیمانز بلژیکیست که از اسطوره های سازدهنی کروماتیک می باشد:
سازدهني دياتونيك كه بيشتر استفاده مي‌شود و روح و قلب جهانيان را تسخير كرده، ساده و بي‌تكلّف است. اين ساز، ساليان سال است در دستان ميليونها نوازنده بوده كه آن را مي‌نوازند و به آن عشق مي‌ورزند. اين ساز سـاده، به طـور اسـاسـي، از طـرفـي مانـند سـازهـاي زهــي (Chordal Instrument) ، داراي صداهايي چون؛ صداهاي كم شدّت، شديد، زمزمه، غرّش، ناله، ظرافت و نوازش‌گري ويولن؛ و از طرف ديگر، با قدرت و صلابت سازهاي بادي برنجي مي‌باشد.