مجله اینترنتی سازدهنی
Hohner harmonicas - سازدهنی هونر
Suzuki harmonicas - سازدهنی سوزوکی
Hering harmonicas - سازدهنی هرینگ
Lee Oskar harmonicas - سازدهنی لی اسکار
آموزش سازدهنی در اینترنت : سطح مقدماتی
harmonica and www


توسعه و گسترش شبکه جهانی اینترنت در سالهای اخیر تحولات زیادی را در زمینه انتشار اطلاعات ایجاد کرده و منجر به تسهیل دسترسی عموم مردم به اطلاعات مورد نیاز در حوزه های گوناگون شده است. خوشبختانه مقوله آموزش سازدهنی هم از این جریان رو به رشد اطلاعاتی بی نصیب نمانده است. وب سایت ها و وبلاگ های متعددی در زمینه آموزش سازدهنی و ارائه محصولات مرتبط با آن به وجود آمده اند که علاقه مندان سازدهنی می توانند از آنها بهره بگیرند.
در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از وب سایت های مفید و معتبر در زمینه آموزش سازدهنی در سطح مقدماتی آشنا کنیم. لازم به ذکر است که در تهیه و گردآوری مطالب ارائه شده در وب سایت ایران هارمونیکا نیز تا حد امکان از این وب سایت ها به عنوان منبع و ماخذ استفاده می شود .

وب سایت Harmonica Lessons


این وب سایت توسط یک نوازنده و مدرس پرسابقه به نام Dave Gage راه اندازی شده است و به آموزش سازدهنی دیاتونیک 10 سوراخه اختصاص دارد. بخشی از مطالب این سایت به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد و استفاده از بخش دیگر مطالب با پرداخت حق عضویت میسر است. برای استفاده از مطالب آموزشی این سایت به یک سازدهنی دیاتونیک 10 سوراخه در گام "دو" ماژور (Major C) نیاز دارید.

در این وب سایت مطالب مفیدی درمورد ساختمان سازدهنی و برخی مدل های آن ، نحوه در دست گرفتن سازدهنی ، استفاده از دست ها برای اجرای افکت های صوتی مختلف ، نواختن سازدهنی به روش Pucker ، تمرکز بر نواختن نت های تکی (Single Notes) ، شیوه صحیح تنفس ، اجرای تکنیک Bending و ... وجود دارد. مطالب این قسمت به شکلی آسان و قابل فهم نوشته شده و جهت استفاده هنرجویان مبتدی بسیار مناسب است.

بخش دیگر این سایت به معرفی نحوه بداهه نوازی در سبک بلوز و مفاهیم مرتبط با آن می پردازد . در این بخش یک فایل MIDI با تمپوی آهسته و در گام G وجود دارد که برای تمرین های شخصی و هم نوازی با یک سازدهنی گام C مناسب است. این فایل را می توانید از این آدرس داونلود نمایید:

در بخش تئوری موسیقی (Music Theory) ، خوانندگان این سایت با مفاهیمی چون ارتباط گام یا تونالیته یک آهنگ با گام سازدهنی ، پوزیشن های مختلف به کار رفته در نواختن سازدهنی ، مبحث دایره پنجم ها (Circle of Fifths) ، چرخه 12 میزانی بلوز (12Bar Blues) ، تغییرات آکوردها (Chrod Progression) و ... آشنا می شوند. همچنین بخشی از مطالب به سوالات رایج (FAQs) در مورد سازدهنی ، مدل های مختلف و نحوه خرید آن اختصاص دارد که مطالعه آن برای هنرجویان مبتدی بسیار مفید است. برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه کنید:

یک بخش جذاب این سایت بخشی است که تبلچر (Tablature) مربوط به آهنگ های مختلف را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. از Tab هایی که به طور رایگان قابل استفاده است می توان به آهنگ های Heart of Gold اثر Neil Young و آهنگ Low Rider از گروه War اشاره کرد. در اینجا می توانید Tab مربوط به آهنگ Heart of Gold را ملاحظه کنید.
Heart of Gold

تبلچر فوق مربوط به قسمت ابتدایی (4 سطر اول تبلچر) و همچنین سولوی اول (5 سطر بعدی) آهنگ Heart of Gold است که توسط Neil Young با سازدهنی دیاتونیک گام G اجرا و در سال 1972 در آلبوم Harvest منتشر شده است . قسمت ابتدای این آهنگ را می توانید در اینجا گوش دهید :


همان طور که می شنوید نیل یانگ به رسم رایج در بین نوازندگان موسیقی فولک بسیاری از نت ها را به صورت نت های دوتایی (Double Notes) اجرا می کند ؛ هر چند در این تبلچر به این موضوع اشاره نشده است . سولوی اول آهنگ فوق را هم گوش دهید :


در صورت پرداخت حق عضویت می توانید از تبلچرهای بیشتر و امکانات آموزشی دیگر این وب سایت استفاده نمایید.
در مجموع ، این وب سایت یکی از بهترین وب سایت ها برای آشنایی با سازدهنی دیاتونیک و آموزش های مقدماتی آن به شمار می رود.

وب سایت Free Harmonica Lessons

این وب سایت متعلق به JP Allen نوازنده / مدرس سازدهنی است . این مدرس سازدهنی با تجربه ای که از تدریس موسیقی به دست آورده به این نتیجه رسیده که بهتر است هنرجویان آموزش سازدهنی را با یاد گرفتن آکوردها و نواختن ریتم های مختلف با سازدهنی آغاز کنند و سپس به فراگیری ملودی ها بپردازند . وی تجربیات آموزشی خود را در یک قالب مدون با نام "متد ریتمیک سازدهنی" (Rhythm Harmonica Method) تنظیم کرده و برای استفاده هنرجویان مبتدی در وب سایت خود قرار داده است . به همراه درس های رایگان موجود در این وب سایت نمونه صوتی نیزارائه شده است . استفاده از این متد آموزشی می تواند تجربه مفید و مفرحی برای علاقه مندان سازدهنی باشد .

وب سایت Diatonic HarpOn

این وب سایت یکی از کامل ترین و جامع ترین سایت های موجود در اینترنت با موضوع سازدهنی دیاتونیک است . مطالب این سایت معتبر و قابل اعتماد است و با استفاده از منابع مختلف آموزشی و نظرات کارشناسان و صاحب نظران تهیه شده است . نویسنده این وب سایت فردی است به نام Mike Will که توانسته است با گردآوری مطالبی متنوع ، اکثر مباحث مهم نظری و عملی مرتبط با سازدهنی دیاتونیک را به خوبی پوشش دهد . از سرفصل های مهم مطرح شده می توان به ساختمان سازدهنی و چیدمان نت ها ، نگه داشتن سازدهنی ، روش های مهم نواختن سازدهنی (شامل Pucker و Tongue Block ) ، تکنیک های مختلف ، اصول تمرین ، نگهداری و تمیز کردن سازدهنی ، مباحث تئوریک و موسیقی سبک بلوز اشاره کرد .

خواندن مطالب این وب سایت برای علاقه مندان به سازدهنی دیاتونیک مفید خواهد بود .

وب سایت Chromatic HarpOn

این وب سایت یکی از کامل ترین و جامع ترین سایت های موجود در اینترنت با موضوع سازدهنی کروماتیک است . مطالب این سایت هم اکثرا معتبر و قابل اعتماد است و با استفاده از منابع مختلف آموزشی و نظرات کارشناسان و صاحب نظران تهیه شده است . نویسنده این وب سایت فردی است با اسم مستعار G که مطالبی بسیار متنوع و کاربردی در مورد جنبه های مختلف سازدهنی کروماتیک را جمع آوری کرده و از طریق این وب سایت در اختیار علاقه مندان سازدهنی کروماتیک قرار داده است . در این سایت می توانید مطالب مفیدی راجع به تعریف و ساختمان سازدهنی کروماتیک ، چیدمان نت ها ، روش های مختلف نگه داشتن سازدهنی ، افکت های صوتی ایجاد شده با کمک دست ها (Hand Effects) ، روش های مهم نواختن سازدهنی (شامل Pucker و Tongue Block ) ، نواختن نت ها ی تکی (Single Notes) ، روش صحیح تنفس ، تکنیک های قابل اجرا با سازدهنی کروماتیک ، تعمیر و نگهداری و تمیز کردن سازدهنی و تمرین های عملی نوازندگی پیدا کنید . از مباحث بسیار جالب مطرح شده در این سایت می توان به مبحث Tongue Block و توضیحات عنوان شده در مورد Windsaver ها اشاره کرد .

حسن بزرگی که این وب سایت دارد این است که در مباحث مختلف از نظرات کارشناسان برجسته استفاده می کند و به روش های به کار رفته توسط نوازندگان بزرگ نیز اشاره می کند . مثلا در مبحث Tongue Block به شیوه نوازندگی بزرگانی چون Tommy Reilly ، Tommy Morgan و Cham-Ber Huang اشاره می شود و یا در بخش Windsaver ها از نظرات کارشناسان مطرحی مانند Bill Romel و Douglas Tate استفاده شده است . ضمن این که مطالب عنوان شده در این وب سایت مورد تایید Pat Missin (از کارشناسان و صاحب نظران بزرگ در زمینه سازدهنی) قرار گرفته است .

در مجموع این وب سایت منبع بسیار جامع و معتبری برای علاقه مندان به سازدهنی کروماتیک محسوب می شود .

وب سایت شخصی Lee Oskar

وب سایت متعلق به Lee Oskar است : نوازنده معروف دانمارکی که عضو گروه War در دهه های 1970 تا 1980 بود و در سال 1983 با همکاری شرکت ژاپنی Tombo اولین نمونه سازدهنی هایی را که با طراحی خودش ساخته شده بودند ، با نام تجاری Lee Oskar به علاقه مندان سازدهنی معرفی کرد . این وب سایت عمدتا به معرفی سازدهنی های Lee Oskar و توصیف ویژگی های آنها اختصاص دارد . اما در این وب سایت یک بخش آموزشی هم وجود دارد که در آن توضیحات مفیدی در مورد برخی از جنبه های مهم نوازندگی سازدهنی دیاتونیک عنوان شده است . مباحث عنوان شده در این قسمت شامل انواع آکوردها ، تکنیک Bending ، پوزیشن های اول و دوم ، نحوه نگهداری و مراقبت از سازدهنی و مشکلات رایج در نواختن سازدهنی هستند . این مطالب در بخشی به نام Basic Playing Instruction قرار دارند و برای مطالعه آنها می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :


وب سایت Wilbur's Music

این وب سایت حاوی آموزش های مفیدی برای نواختن سازدهنی و پیانو در سبک بلوز است . آموزش نت خوانی و ارزش زمانی نت ها و همچنین ریتم های ساده که همراه با نمونه های صوتی است و نیز اشاره به اصول تمرین کردن آموزش های تئوریک موجود در این وب سایت را تشکیل داده اند . ضمن این که یک بخش از مطالب به معرفی مدل های مختلف سازدهنی و برخی کتاب های مفید آموزشی اختصاص دارد . آموزش های عملی این وب سایت خواننده را با نحوه در دست گرفتن سازدهنی ، شیوه صحیح تنفس و 2 روش برای نواختن سازدهنی (روش های Lip Block و Tongue Block ) آشنا می سازد . اما جالب ترین بخش این وب سایت به تکنیک Bending و آموزش آن می پردازد . در این بخش ابتدا تعریفی از تکنیک Bending و مسائل تئوریک مرتبط با آن ارائه می شود و سپس آموزش عملی این تکنیک همراه با نمونه های صوتی عنوان می شود . مطالعه این مطالب برای افرادی که قصد یادگیری تکنیک Bending را دارند بسیار مفید خواهد بود :


وب سایت Harmonica Club

برای عضویت در این وب سایت و استفاده از مطالب آموزشی آن باید مبلغی به عنوان حق عضویت پرداخت کنید . اما مطالب آموزشی مختصری هم برای استفاده رایگان در آن موجود است . بهترین و مفید ترین این مطالب در مورد آموزش تکنیک Bending است که علاوه بر نمونه های صوتی از تعدادی تصویر متحرک نیز برخوردار است و می تواند وسیله مفیدی برای کمک به درک بهتر حرکات زبان در حین اجرای تکنیک Bending باشد . برای مطالعه این مطلب به لینک زیر مراجعه کنید :


وب سایت Jack's Harmonica Page

آموزش های این وب سایت بر خلاف سایت های قبلی کمتر به روش های نواختن سازدهنی و تکنیک های آن می پردازد و در عوض بر آموزش دادن نحوه نواختن آهنگ های ساده متمرکز است . آهنگ های انتخاب شده ملودی های ساده و گوش آشنایی هستند و همراه با نمونه صوتی (به شکل فایل MIDI ) در اختیار خواننده قرار گرفته اند . استفاده از درس های این وب سایت می تواند تجربه مفرحی برای نوازندگان تازه کار سازدهنی باشد ؛ خصوصا با توجه به این که آهنگ ها به صورت Tablature ارائه شده اند و برای نواختن آنها نیازی به دانستن نت خوانی نمی باشد . تمرین این آهنگ ها نوازنده مبتدی را در نواختن نت های تکی (Single Notes) و جابجا شدن بین سوراخ های سازدهنی "راه می اندازد" !

وب سایت Harp Tab

در این وب سایت بیش از 600 تبلچر (Tablature) مربوط به آهنگ های مختلف در سبک های متفاوت که برای سازدهنی دیاتونیک و کروماتیک تنظیم شده وجود دارد . برخی از این آهنگ ها در اصل بر روی سازدهنی اجرا شده اند و برخی هم توسط سازهای دیگری نواخته شده اما به صورت تبلچر برای سازدهنی در آمده اند . البته هیچ کدام از آهنگ ها کامل نیستند و با کمک این وب سایت صرفا بخش هایی از هر آهنگ را (که معمولا یک ریف یا یک ملودی ساده است) می توانید فرا بگیرید .

وب سایت Atlanta Harmonica Lessons

در این وب سایت که متعلق به یک مدرس سازدهنی به نام Matt Smart می باشد ، می توانید از آموزش های مقدماتی سازدنی دیاتونیک همراه با نمونه های صوتی که حاوی توضیحات شفاهی در مورد هر موضوع می باشد استفاده نمایید . همچنین با مراجعه به صفحه زیر می توایند تبلچر های ارائه شده برای آهنگ هایی در سبک های مختلف (بلوز ، راک و پاپ) را ملاحظه نمایید :

در قسمت بعدی این مطلب ، به معرفی وب سایت هایی که حاوی آموزش های فراتر از سطح مقدماتی باشند می پردازیم .

تهیه مطالب : دلتا فریک – مرداد 1389

سایر مطالب مرتبط :

آموزش سازدهنی در اینترنت : سطح متوسطه

راهنمای عملی خرید و آموزش سازدهنی (برای نوازندگان مبتدی)